Informační a datová gramotnost
Analyzovat, porovnávat a kriticky hodnotit důvěryhodnost a spolehlivost zdrojů dat, informací a digitálního obsahu. Analyzovat, interpretovat a kriticky vyhodnocovat data, informace a digitální obsah.
Úprava fotografií
Úprava fotografií není nic nového. Jedna z nejznámějších fotografií z doby 2. sv. války byla pořízena 2. května 1945. Původní fotografie byla upravena, aby vypadala „lépe“. Více se můžete dočíst v tomto článku.
Dnes je velmi snadné upravovat fotografie.
Stačí použít jakoukoliv aplikaci pro práci s grafikou. Někdy jde o změny typu přidaný barevný rámeček, popisný text či srdíčka k narozeninovému přání. Takové úpravy lze provádět na stolním počítači, pomocí online webových aplikací či dokonce přímo na mobilu ihned po vyfocení.
Existují však úpravy fotografií, které mají za cíl poškodit, zesměšnit, lhát, vyděsit. Jinými slovy tyto úpravy slouží k manipulaci s lidmi.
Proto je důležité umět takové úpravy rozpoznat.
Aktivita
Pomocí libovolné grafické aplikace umožňující úpravu fotografií přidej do vybrané fotky přání k narozeninám se srdíčkem.
Vpravo ukázka upravené fotografie
Aktivita
Zjisti, co přesně bylo z fotky odstraněno, nebo přidáno.
Aktivita
Zjisti, zda byla tato fotka upravena.
Na fotce drží David Bowie v náručí Davida Bowieho. Takže ano, fotka byla upravena. :-)
Aktivita
Najdi mezi fotografiemi původní fotku. Byla původně vlevo nahoře hora? Kudy přesně tekla řeka? A co stromy vpravo? Kolik jich tam bylo?
A proč nejsou fotky ve větším rozlišení? To aby se vám hůř zkoumaly. A byla větší šance, že té nesprávné fotce uvěříte.
Všechny čtyři fotografie byly upraveny.
Níže je k dispozici původní fotografie.
Fotobanka = databáze fotek ke stažení (za poplatek nebo zdarma).
Na internetu existují fotobanky. Za poplatek si lze koupit fotku pro používání na webových stránkách.
Stejná fotka (či podobná se stejným člověkem) tak může být u mnoha produktů, či služeb. Například fotky tohoto člověka z fotobanky jsou použity zde, zde, zde, zde a zde.
Někdo napíše například v květnu 2020 článek či email s přiloženou fotografií. My si můžeme snadno ověřit, zda se stejná fotka nenachází na více webech. Navíc lze i zjistit, kdy byla tato fotka použita poprvé. A zjistíme například, že to bylo již v lednu 2016. Pak je zřejmé, že článek s touto fotkou je nepravdivý. A možná i vědomý podvod.
Aktivita
Zjisti, kde všude se na internetu tato fotografie objevila. Internetový odkaz na fotku použij na webech google.cz, fotoforensics.com a tineye.com.
Aktivita
Projdi si tuto online nástěnku na téma „Jak zjistit, že je fotka falešná“.
Ověřování fotografií - jaké otázky si klást?
Kdo je autorem?
Co je obsahem?
Komu je sdělení určeno?
Jak sdělení upoutává pozornost?
Proč bylo sdělení vytvořeno?